Don't pay: $32,032.00
$30,800.00
SAVE $1,232.00 (4%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DXS-3610, 54-Port Stackable 10G Managed Switch with 48 (10G) Base-T and 6 (40/100G) QSFP+/QSFP28 Ports
DXS-3610-54T
Network - Switches
Features
The D-Link DXS-3610 Series Layer 3 Stackable 10G Managed Switches are a set of new, compact, high-performance switches that feature ultra low latency, with 10G Ethernet switching and routing. The 1U height and front-to-back airflow make the DXS-3610 Series suitable for Enterprise and campus aggregation network environments. The DXS-3610 Series is available in two configurations; 48 fixed 10G SFP+ with 6 fixed 100G QSFP28 and 48 fixed 10G Base-T with 6 fixed 100G QSFP28. 100G ports allow for either uplink or stacking configurations, depending on your system’s needs.
- RJ-45 Ports: 48
- RJ-45 Speeds: 10G
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 48 (10G) Base-T and 6 (40/100G) QSFP+/QSFP28 Ports
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 6
- SFP Speeds: 40/100G
- PoE++ (60w) or higher available?: No
- Number of PoE Ports: 0
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): Maximum Forwarding Rate: 1607.04
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 2.16 Tbps
- Web-based GUI: Yes
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: Yes
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): Yes
- Stacking Capacity (Virtual): Yes
- IPv4 Routing: Yes
- IPv6 Routing: Yes
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: Yes
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: 0 to 45 C
- Unit dimensions: 441.0 x 487.44 x 43.5 mm
- Warranty Licence: LTD Life
Technical Details
| Model | DXS-3610-54T |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 54 |
| SFP Ports | 6 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Fully Managed |
| PoE | No |
| PoE Budget | NA |
| OSI Layer Capability | Layer 3 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Ltd L'Time |
| Stackable | Both |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | Yes |
| Licence required | No |
| Warranty | Ltd L'Time |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DXS-3610-54T)
Technical Details
| Model | DXS-3610-54T |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 54 |
| SFP Ports | 6 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Fully Managed |
| PoE | No |
| PoE Budget | NA |
| OSI Layer Capability | Layer 3 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Ltd L'Time |
| Stackable | Both |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | Yes |
| Licence required | No |
| Warranty | Ltd L'Time |
| SKU | DXS-3610-54T |
| Barcode # | 790069454288 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.590m |
| Shipping Height | 0.710m |
| Shipping Length | 0.200m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.










