Don't pay: $913.00
$689.00
SAVE $224.00 (25%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Nuclias Cloud-Managed 10-Port Gigabit 130W PoE switch with 8 PoE RJ45 and 2 SFP ports
DBS-2000-10MP
Powerful & flexible Cloud-managed networking solution for Small-to-Medium-Sized Businesses (SMBs/SMEs).
- 8 x 10/100/1000BASE-T PoE ports
- 2 x SFP ports
- 130W PoE power budget
- Supports IEEE 802.3at PoE
- Zero-Touch Deployment
- Cloud Management w/99.9% SLA
- Innovative D-Link Green Energy-saving features
- Intuitive Web Portal for comprehensive switch management
- Multilingual Support
(DBS-2000-10MP)
| 802.1X Access Control : | Yes |
| Types of ports : | Gigabit Ports |
| Built-in PSU : | Yes |
| Management Options : | Cloud Managed |
| Number of Ports : | 5 - 16 |
| PoE Type Required : | PoE|PoE+|Extended PoE Budget |
| Design : | Desktop|Rackmountable|Fanless |
| Cable Diagnostics : | Yes |
| DHCP Server Screening : | Yes |
| Dimensions (Size) : | 330 x 180 x 44 mm |
| Energy Saving Technology : | RoHS 6 Compliant |
| Fans : | Fanless |
| IGMP Snooping : | Yes |
| Jumbo Frame : | 9K |
| Link Aggregation : | Yes |
| Nuclias Product : | Yes |
| PoE Budget : | 130 Watts |
| PoE ports : | 8 Ports |
| QoS : | Yes |
| 19" Rack Mountable : | Yes |
| SFP ports : | 2 Ports |
| Spanning Tree Protocol : | Yes |
| Switching Capacity : | 20 Gbps |
| 1000Base-T ports : | 8 Ports |
| VLAN : | 256 Groups |
| Voice VLAN : | Yes |
| SKU | DBS-2000-10MP |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty : Limited Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





