- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DGS-3630, 28-Port Stackable Managed Switch with Standard Image with 20 SFP, 4 Combo BASE-T/SFP and 4 (10G) SFP+ Ports
DGS-3630-28SC
Network - Switches
Features
The DGS-3630 Series Layer 3 Stackable Managed Switches are designed for Small to Mediumsized Businesses (SMBs), Small to Medium-sized Enterprises (SMEs), large enterprises, and Internet Service Providers (ISPs). They deliver high performance, flexibility, fault tolerance, and advanced software features for maximum return on investment. With Gigabit Ethernet, SFP, 10 Gigabit SFP+, security features, and advanced Quality of Service (QoS), the DGS-3630 Series can act as core, distribution, or access layer switches. High port density, switch stacking, and easy management make the DGS-3630 Series suitable for a variety of applications.
- RJ-45 Ports: 4
- RJ-45 Speeds: 1Gbps
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 20 SFP, 4 Combo BASE-T/SFP and 4 (10G) SFP+ Ports
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 28
- SFP Speeds: 24 (1G), 4 (10G) SFP+
- PoE++ (60w) or higher available?: No
- Number of PoE Ports: 0
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 64-Byte Packet Forwarding Rate: 95.24
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 128
- Web-based GUI: Yes
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: Yes
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): Yes
- Stacking Capacity (Virtual): Yes
- IPv4 Routing: Yes
- IPv6 Routing: Yes
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: Yes
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: -5 to 50 C
- Unit dimensions: 441 x 259.8 x 44 mm
- Warranty Licence: Ltd L'Time
Technical Details
| Model | DGS363028SCSI |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 28 |
| SFP Ports | 28 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Fully Managed |
| PoE | No |
| PoE Budget | NA |
| OSI Layer Capability | Layer 3 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Ltd L'Time |
| Stackable | Both |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-3630-28SC)
Technical Details
| Model | DGS363028SCSI |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 28 |
| SFP Ports | 28 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Fully Managed |
| PoE | No |
| PoE Budget | NA |
| OSI Layer Capability | Layer 3 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | Ltd L'Time |
| Stackable | Both |
| Cooling | Active |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty |
| SKU | DGS-3630-28SC |
| Barcode # | 790069425608 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 5.2000kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.530m |
| Shipping Length | 0.420m |
| Shipping Cubic | 0.019557000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








