- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

28-Port Gigabit xStack Layer 3+ Managed Stackable Switch with 24 1000Base-T (4 Combo SFP) and 4 10 GbE SFP+ Ports (Advanced Layer 3 functionality requires Enhanced Image Licence)
(DGS-3630-28TC)
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| SFP | |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Shared SFP Slot | Yes |
General Information
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Manufacturer Part Number | DGS-3630-28TC |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DGS-3630-28TC |
| Product Name | DGS-3630-28TC Switch |
| Product Series | DGS-3630 |
| Brand Name | D-Link |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Stack Port | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| 24 x Gigabit Ethernet Network | |
| 4 x 10 Gigabit Ethernet Stack |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.74 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 44 mm |
| Width | 441 mm |
| Depth | 259.8 mm |
| Compatible Rack Unit | 1U |
Media & Performance
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| 1000Base-X | |
| 10GBase-X | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| 10 Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Twisted Pair |
| SKU | DGS-3630-28TC |
| Barcode # | 790069425622 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 4.9300kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.530m |
| Shipping Length | 0.420m |
| Shipping Cubic | 0.002650000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





