- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DGS-3630 Series Layer 3 Stackable Managed Switches are designed for SMB and Enterprise networks. They deliver high performance, flexibility, fault tolerance, and advanced software features. With stacking capabilities, high Gigabit port density, SFP, 10 GbE SFP+, security features, and advanced Quality of Service, the DGS-3630 Series can act as core, distribution or access layer switches.
(DGS-3630-52TC)
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| SFP | |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Shared SFP Slot | Yes |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Stack Port | Yes |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Stack |
| 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot | |
| 48 x Gigabit Ethernet Network |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.04 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 44 mm |
| Width | 441 mm |
| Depth | 259.8 mm |
| Compatible Rack Unit | 1U |
Media & Performance
| Network Technology | 10GBase-X |
| 1000Base-X | |
| 10/100/1000Base-T | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Twisted Pair |
General Information
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Manufacturer Part Number | DGS-3630-52TC |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DGS-3630-52TC |
| Product Name | DGS-3630-52TC Layer 3 Switch |
| Product Series | DGS-3630 |
| Brand Name | D-Link |
| SKU | DGS-3630-52TC |
| Barcode # | 790069425615 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 4.9300kg |
| Shipping Width | 0.420m |
| Shipping Height | 0.530m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.021730000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





