Don't pay: $699.00
$566.00
SAVE $133.00 (19%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
12-Port Multi-Gigabit Smart Managed Switch with 8 2.5G ports, 2 10GBASE-T and 2 10G SFP+ ports
DMS-1250-12
- Eight 2.5Gbps Multi-Gigabit ports
- Two Multi-Gigabit 100/1000/2.5G/5G/10GBASE-T ports
- Two 10GB SFP+ ports
- Auto Voice and Surveillance VLANs
- Advanced Layer2/2+ features
- Enhanced security features
- One 5-speed Smart Fan with Quiet Mode
- 6kV surge protection on all 2.5G ports
(DMS-1250-12)
| Switch Type : | Layer2+ IP Routing |
| Type of Port Required : | 2.5 Gigabit Copper |
| Number of Ports : | 5 - 16 |
| PoE Type Required : | None |
| High Speed Stacking : | No |
| Design : | Desktop|Rackmountable |
| SFP ports : | 2 Ports |
| 2.5Gb ports : | 8 ports |
| Switching Capacity : | 120 Gbps |
| QoS : | Yes |
| Spanning Tree Protocol : | Yes |
| Link Aggregation : | Yes |
| VLAN : | 4K Groups |
| Surveillance VLAN : | Yes |
| Jumbo Frame : | 12K bytes |
| Voice VLAN : | Yes |
| IGMP Snooping : | Yes |
| 802.1X Access Control : | Yes |
| DHCP Server Screening : | Yes |
| SNMP : | Yes |
| Cable Diagnostics : | Yes |
| Energy Saving Technology : | EEE Compliant|D-Link Green|RoHS 6 Compliant |
| 19" Rack Mountable : | Yes |
| Fans : | 1 |
| Built-in PSU : | Yes |
| Dimensions (Size) : | 210 x 210 x 44 mm |
| Web-based GUI : | Yes |
| Command Line Interface : | Yes |
| Types of ports : | 10Gb SFP+ Ports|10Gb Copper Ports|2.5Gb Ports |
| 10Gb SFP+ ports : | 2 ports |
| Static Routing : | Yes |
| 10GBase-T ports : | 2 ports |
| SKU | DMS-1250-12 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.3000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





