Don't pay: $45.00
$29.00
SAVE $16.00 (36%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(570-ABOP)
Battery Information
| Battery Included | Yes |
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 65 g |
| Height | 38.8 mm |
| Width | 62 mm |
| Depth | 115.3 mm |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Platform Supported | Mac |
| PC | |
| Operating System Compatibility | Mac OS |
| Windows 8.1 | |
| Ubuntu 18.4 | |
| Red Hat Enterprise Linux 8 | |
| Windows 7 | |
| Windows 11 | |
| Windows 10 | |
| Android | |
| ChromeOS |
General Information
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | 570-ABOP |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | MS300 |
| Product Name | Full-Size Wireless Mouse - MS300 |
| Brand Name | Dell |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Number of Total Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Mouse Size Class | Full-size |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| SKU | 570-ABOP |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





