- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(TW8RM)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.36 kg |
| Height | 19.30 mm |
| Width | 321.4 mm |
| Depth | 212 mm |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | TW8RM |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | 5430 |
| Product Name | Latitude 5430 Notebook |
| Product Line | Latitude |
| Product Series | 5000 |
| Brand Name | Dell |
Memory
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | CECP |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | Full HD |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Processor
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1235U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
| SKU | TW8RM |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 1.4000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





