Don't pay: $2,399.00
$2,005.00
SAVE $394.00 (16%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(GM4H2)
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Input Devices
| Keyboard Backlight | No |
| Keyboard Localization | English (US) |
Warranty
| Additional Warranty Information | 1Y Basic Onsite Service |
| Limited Warranty | 1 Year |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | No |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.36 kg |
| Height | 19.30 mm |
| Width | 321.4 mm |
| Depth | 212 mm |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | CECP |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Memory
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
Processor
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1265U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | GM4H2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | 5430 |
| Product Name | Latitude 5430 Notebook |
| Product Line | Latitude |
| Product Series | 5000 |
| Brand Name | Dell |
| SKU | GM4H2 |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 1.4000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





