Don't pay: $61.00
$34.00
SAVE $27.00 (44%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(580-AKRX)
Battery Information
| Battery Size Supported | AAA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Included | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 400 g |
| Keyboard/Keypad Height | 34 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 433 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 123 mm |
| Product Color | Black |
Keyboard/Keypad
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Keyboard/Keypad Features | Battery Indicator |
| Full-size Keyboard | |
| Numeric Keypad | |
| Programmable Keys | |
| On/Off Switch | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
General Information
| Product Type | Keyboard |
| Manufacturer Part Number | 580-AKRX |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | KB500 |
| Product Name | Wireless Keyboard US English - KB500 - Retail Packaging |
| Package Type | Retail |
| Brand Name | Dell |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Mac |
| PC | |
| Operating System Compatibility | Windows 7 |
| Windows 8.1 | |
| Windows 11 | |
| Windows 10 | |
| Ubuntu 18.4 | |
| Red Hat Enterprise Linux 8 | |
| ChromeOS | |
| Android |
| SKU | 580-AKRX |
| Barcode # | 5397184724804 |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 0.6500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





