- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP 255 G9 -A32GFAT- Ryzen 5-5625U , 16GB 3200MHz , 512GB SSD , 15.6" FHD , W11P , 1-1-1
The HP 255 Laptop keeps up with mobile workstyles with a thin and light design and big screen-to-body ratio.
- AMD Ryzen 5-5625U (up to 4.3 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
- 16 GB DDR4-3200 MHz ECC RAM (2 x 8 GB), 512 GB PCIe® NVMe M.2 SSD
- 39.6 cm (15.6") diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC
- 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC power; 1 HDMI 1.4b; 1 stereo headphone/microphone combo jack
- Windows 11 Home
(A32GFAT)
| Platform | Full-size Laptop |
|---|---|
| Classification | Consumer |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 5 5625U |
| MAX CPU Clock Speed | 4.30GHz |
| Memory (Installed / Max) | 16GB / 64GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Speed | 3200MHz |
| Memory Interface | SODIMM |
| Memory Slots (Used / Total) | 2 / 2 |
| Screen Size (Inches) | 15.6 |
| Max Resolution (H x V Pixels) | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Touch Capable | No |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Keyboard | Full-size keyboard with numeric keypad |
| Security | TPM 2.0 |
| Warranty | 1-1-1 |
| SKU | A32GFAT |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4E4PT
$2,937.00 $3,584.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M7PT
$2,767.00 $3,298.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91





