- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(9VF96AA)
Audio
| Speakers | No |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
Power Description
| Operating Power Consumption | 51 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
Warranty
| Additional Warranty Information | 3 year parts and labour limited warranty. |
| Limited Warranty | 3 Year |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 5 ms with OD |
| Features | Landscape/Portrait Viewable |
| Security Lock | |
| Low Blue Light | |
| Anti-glare | |
| Flicker-free | |
| Viewable Screen Size | 58.4 cm (23") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 80 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Screen Size Class | 584.20 mm |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Height | |
| Tilt | |
| Swivel |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 5,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | E23 G4 |
| Product Name | E23 G4 FHD Monitor |
| Brand Name | HP |
Physical Characteristics
| Colour | Black |
| Height | 313.1 mm |
| Width | 521.6 mm |
| Depth | 47 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 5.40 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 489.80 mm |
| Width with Stand | 521.60 mm |
| Depth with Stand | 207 mm |
| SKU | 9VF96AA |
| Barcode # | 194850811777 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
| Shipping Width | 0.370m |
| Shipping Height | 0.590m |
| Shipping Length | 0.220m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





