- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP E27 G4 27" Full HD Anti-Glare IPS Monitor - Native Resolution: FHD (1920x1080) - Response Time: 5ms GtG - Aspect Ratio: 16:9 - Brightness: 250 cd/m2 - Contrast Ratio: 1000:1 - Panel Type: IPS - I/O: VGA, USB Type-B, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, 4x USB-A 3.2 - VESA Mountable - Height/Tilt Adjustable - Low Blue Light Mode - 9VG71AA - 3 Years Limited Warranty
(9VG71AA)
Audio
| Speakers | No |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
Warranty
| Additional Warranty Information | 3 year labour limited warranty. |
| Limited Warranty | 3 Year |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.31 mm |
| Response Time | 5 ms GTG (OD) |
| Features | OnScreen Control |
| Low Blue Light | |
| Cable Lock Slot | |
| Flicker-free | |
| Security Lock-ready | |
| 3H Surface Hardness | |
| Anti-glare | |
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Stand Adjustments | Swivel |
| Pivot | |
| Tilt | |
| Height |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 9VG71AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | E27 G4 |
| Product Name | E27 G4 FHD Monitor |
| Product Series | E |
| Brand Name | HP |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.86 kg |
| Colour | Black |
| Height | 363.5 mm |
| Width | 611.6 mm |
| Depth | 47 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.89 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| SKU | 9VG71AA |
| Barcode # | 194850811616 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 10.8000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





