Don't pay: $2,222.50
$1,658.00
SAVE $564.50 (25%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP EB 840 G9 I5-1235U 8GB-DDR5X1 256GB 14" LTE IR FP W10P-W11DG
(6G9G2PA)
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.36 kg |
| Height | 19.20 mm |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 224 mm |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 6G9G2PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | EliteBook 840 14 inch G9 Notebook PC |
| Product Line | EliteBook |
| Product Series | 840 G9 |
| Brand Name | HP |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE Advanced |
| Cellular Generation | 4G |
Processor
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1235U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
Memory
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| SKU | 6G9G2PA |
| Barcode # | 196548920907 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.450m |
| Shipping Length | 0.310m |
Manufacturer Warranty : 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





