- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP ELITE X2 1013 G3 13.0IN 3000X2000 TOUCH IR CAMERA I5-8350U (UP TO 3.6GHZ) 4 CORES UMA 8GB 256GB NVME AC 8265 802.11A B G N AC (2X2) BT 4.2 WINDOWS 10 PRO 3-3-3 USB C HUB
(4WD06PA)
Built-in Devices
| Infrared Camera | Yes |
Memory
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR3 |
Operating System
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Battery Information
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Battery Run Time | 10.50 Hours |
| Number of Batteries | 1 |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB 3.1 Type-C™ with Thunderbolt™ support, 1 USB 3.1 Type-C™ power port (Power delivery, DisplayPort™) |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 3000 x 2000 |
| Screen Size | 33 cm (13") |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 620 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
Physical Characteristics
| Form Factor | Detachable |
| Height | 13.21 mm |
| Width | 300 mm |
| Depth | 231.4 mm |
| Weight with Dock (Approximate) | 1.17 kg |
| Weight without Dock (Approximate) | 807.4 g |
Processor
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-8350U |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 8th Gen |
General Information
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer Part Number | 4WD06PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Elite x2 1013 G3 2 in 1 Notebook |
| Product Line | Elite x2 |
| Product Series | 1013 G3 |
| Brand Name | HP |
| SKU | 4WD06PA |
| Barcode # | 193015251274 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 3.5000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.390m |
| Shipping Cubic | 0.014040000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4E4PT
$2,937.00 $3,584.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M7PT
$2,767.00 $3,298.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91





