- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- HP EliteBook 1040 G9 14" WUXGA Laptop i5-1235U 16GB 256GB Win10 Pro
- Display: 14" WUXGA (1920x1200) IPS
- CPU: Intel Core i5-1235U (Up to 4.4GHz, 10 Cores)
- Memory: 16GB DDR5 4800MHz
- Storage: 256GB PCIe NVMe SSD
- Graphics: Intel Iris Xe
- Wireless: Intel WiFi 6E AX211 + Bluetooth 5.2
- I/O: HDMI 2.0, 2x Thunderbolt 4 w/ USB-C, 2x USB-A, AC-Power
- OS: Windows 10 Pro
- Camera: 5 MP IR Camera w/ HP Auto Frame
(6G9L9PA)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 6G9L9PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | EliteBook 1040 G9 Notebook |
| Product Line | EliteBook |
| Product Series | 1040 G9 |
| Brand Name | HP |
Display & Graphics
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
Memory
| Total Installed System Memory | 16 GB |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Storage
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Processor
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1235U |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| SKU | 6G9L9PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





