- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- HP EliteBook 1040 G9 14" WUXGA Laptop i7-1265U 32GB 2TB Win10 Pro 4G LTE
- Display: 14" WUXGA (1920x1200) IPS
- CPU: Intel Core i7-1265U (Up to 4.8GHz, 10 Cores)
- Memory: 32GB DDR5 4800MHz
- Storage: 2TB PCIe NVMe SSD
- Graphics: Intel Iris Xe
- Wireless: Intel WiFi 6E AX211 + Bluetooth 5.2, Intel XMM 7560 LTE Advanced Pro Cat 16
- I/O: HDMI 2.0, 2x Thunderbolt 4 w/ USB-C, 2x USB-A, AC-Power
- OS: Windows 10 Pro
- Camera: 5 MP IR Camera w/ HP Auto Frame
(6G912PA)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Display & Graphics
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 6G912PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | EliteBook 1040 G9 Notebook |
| Product Line | EliteBook |
| Product Series | 1040 G9 |
| Brand Name | HP |
Memory
| Total Installed System Memory | 32 GB |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Network & Communication
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE Advanced |
| Cellular Generation | 4G |
Processor
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1265U |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| SKU | 6G912PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





