- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ELITEBOOK 650 G9 I7-1255U 16GB (DDR4-3200) 512GB (PCIE NVME) 15 INCH FHD SCREEN WIFI-6 BT-5.2 LTE 3-CELL BATT BL-KB WINDOWS 10 PRO (UPG WIN11P) 1/1/1 WARRANTY Overview | Upgrade to elite performance The HP EliteBook 650 is a cost-effective, powerful, and secure PC that allows easy standardization, while giving end-users the tools needed work from almost anywhere. Designed around the fundamental needs of enterprise businesses, this PC features the collaboration, power, and security your business needs to stay on top. Crystal-clear speakers Enjoy the crystal-clear audio performance delivered by HP Dynamic Audio and HP AI Noise Reduction Protected by HP Wolf Security HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. Latest Intel® processor Drive performance with the latest Intel® processor, on this globally available and easy-to-service laptop.
(6G9E0PA)
| Number of Cells | 3-cell |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 1.74 kg |
| Height | 19.90 mm |
| Width | 359.4 mm |
| Depth | 233.9 mm |
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1255U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 6G9E0PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | EliteBook 650 15.6 inch G9 Notebook PC |
| Product Line | EliteBook |
| Product Series | 650 G9 |
| Brand Name | HP |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Beidou | |
| GLONASS | |
| Miracast Technology | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO 9.0 |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| GPS | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE Advanced |
| HSPA+ | |
| DC-HSPA+ | |
| UMTS | |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported | WCDMA |
| SKU | 6G9E0PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 2.6000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.520m |
| Shipping Length | 0.310m |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





