Don't pay: $3,402.00
$2,744.00
SAVE $658.00 (19%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- HP EliteBook 845 G9 14" WUXGA Laptop Ryzen 7 6850U 64GB 2TB Win10 Pro 4G LTE
- Display: 14" WUXGA (1920x1200) IPS
- CPU: Ryzen 7 6850U (Up to 4.7GHz, 8 Cores)
- Memory: 64GB DDR5 4800MHz
- Storage: 2TB PCIe NVMe SSD
- Graphics: AMD Radeon
- Wireless: Realtek RTL8852AE WiFi 6 + Bluetooth 5.2, Intel XMM 7560 LTE Advanced
- I/O: HDMI 2.0, 2x USB-C, 2x USB-A, Combo Jack
- OS: Windows 10 Pro
- Camera: 5 MP Privacy Camera
(6G9U5PA)
Chipset
| Chipset Manufacturer | AMD |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 18.75 Hours |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.40 kg |
| Height | 19.20 mm |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 224 mm |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB4™? Type-C®? 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™? 1.4) |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
Processor
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Model | 6850U |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 6G9U5PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | EliteBook 845 14 inch G9 Notebook PC |
| Product Line | EliteBook |
| Product Series | 845 G9 |
| Brand Name | HP |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Miracast Technology | |
| Beidou | |
| GLONASS | |
| Country of Origin | China |
| Energy Star | Yes |
Memory
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Total Installed System Memory | 64 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 32GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| GPS | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | HSPA+ |
| UMTS | |
| LTE Advanced | |
| DC-HSPA+ | |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported | WCDMA |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 680M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Sure View |
| SKU | 6G9U5PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





