- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP ELITEBOOK 850 G6 I5-8265U 8GB (DDR4-2400) 256GB (PCIE-SSD) 15.6 INCH FHD SCREEN WEBCAM WL-AC BT-5.0 BACKLITE-KB 3-CELL BATT WINDOWS 10 PRO 3/3/3 YEAR WARRANTY
(7NV98PA)
Specifications
| Battery | HP Long Life 3-cell, 56 Wh Li-ion |
| Camera | 720p HD camera |
| Card Reader | |
| Chipset | Chipset is integrated with processor |
| Dimensions | 37 x 25.17 x 1.82 cm |
| Display | 15.6" diagonal FHD eDP anti-glare WLED-backlit slim, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| Extra | |
| Graphics | Intel® UHD Graphics 620 |
| LAN | Intel® I219-V GbE, non-vPro™ |
| Memory | 8 GB DDR4-2400 SDRAM (1 x 8 GB) |
| Optical Drive | |
| OS | Windows 10 Pro 64 |
| Ports | 2 USB 3.1 Gen 1 (charging); 1 Thunderbolt™ (USB Type-C™ connector); 1 RJ-45; 1 headphone/microphone combo; 1 HDMI 1.4b; 1 docking connector; 1 AC power |
| Processor | Intel® Core™ i5-8265U with Intel® UHD Graphics 620 (1.6 GHz base frequency, up to 3.9 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB cache, 4 cores) |
| Product Family | HP |
| Screen Size | 15.6" diagonal FHD eDP anti-glare WLED-backlit slim, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| Storage Capacity | 256 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Storage Type | 256 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Touch | No |
| Warranty | 3 years standard parts, labor and on-site limited warranty (3-3-3), depending on country (upgrades available). 1 year limited warranty on primary battery. |
| Warranty Upgrade Options | |
| Weight | Starting at 1.78 kg |
| Wireless | Intel® Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo, non-vPro™ |
| SKU | 7NV98PA |
| Barcode # | 193905530649 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 2.5900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.480m |
| Shipping Cubic | 0.002400000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4E4PT
$2,937.00 $3,584.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M7PT
$2,767.00 $3,298.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91





