- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
NVIDIA Quadro K2200 4GB Graphics for Z440 Deliver exceptional power-efficient 3D application performance with the NVIDIA® Quadro® K2200 graphics card. It's an excellent choice for working with large, complex models in product development and creative content applications.
(J3G88AA)
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Memory
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | GDDR5 |
| Bus Width | 128 bit |
Processor & Chipset
| Number of Stream Processors | 640 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | K2200 |
| Chipset Line | Quadro |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| DVI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Total Number of DVI Outputs | 1 |
General Information
| Product Type | Graphic Card |
| Manufacturer Part Number | J3G88AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Quadro K2200 Graphic Card |
| Brand Name | HP |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 240 g |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 202.4 mm |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Width | 111.1 mm |
| Slot Space Required | Single |
Technical Information
| API Supported | OpenGL 4.4 |
| DirectX 11.1 | |
| Features | 3D Vision Ready |
| CUDA Technology | |
| Mosaic Technology | |
| HDCP Supported | Yes |
| Digital Signal | Yes |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| SKU | J3G88AA |
| Barcode # | 888793835807 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ASUS GeForce RTX 4080 TUF Gaming 16GB GDDR6X Video Card - TUF-RTX4080-16G-GAMING
$2,294.00 $2,459.00





