- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

NVIDIA RTX A2000 6 GB GDDR6 Blower Fan 4mDP PCIe x16 Graphics
(340L0AA)
Memory
| Standard Memory | 6 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
| Linux |
Power Description
| Power Supply Wattage | 300 W |
| Power Connector | 1x 6-pin |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX A2000 |
| Chipset Series | RTX |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
| Dual Link DVI Supported | No |
| HDMI | No |
| DVI | No |
| VGA | No |
| DisplayPort | No |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort Outputs | 4 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 453.6 g |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Slot Space Required | Dual |
General Information
| Product Type | Graphic Card |
| Manufacturer Part Number | 340L0AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | RTX A2000 Graphic Card |
| Brand Name | HP |
Technical Information
| API Supported | DirectX 12.07 |
| OpenGL 4.6 | |
| Multi-GPU Technology | No |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 3328 |
| SKU | 340L0AA |
| Barcode # | 195697639104 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ASUS GeForce RTX 4080 TUF Gaming 16GB GDDR6X Video Card - TUF-RTX4080-16G-GAMING
$2,294.00 $2,459.00





