Don't pay: $1,914.00
$1,144.00
SAVE $770.00 (40%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP PB 440 G9 I5-1235U 16GB-DDR4X1 256GB 14" HD LTE IR FP W10P-W11DG
(6G8U7PA)
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.38 kg |
| Height | 19.90 mm |
| Width | 321.9 mm |
| Depth | 213.9 mm |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1) |
Processor
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1235U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Miracast Technology |
| Beidou | |
| GLONASS | |
| Anti-glare Screen | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU WEEE |
| RoHS | |
| WEEE | |
| EU RoHS | |
| Energy Star | Yes |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 6G8U7PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | ProBook 440 14 inch G9 Notebook PC |
| Product Line | ProBook |
| Product Series | 440 G9 |
| Brand Name | HP |
Memory
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | HD |
| Touchscreen | No |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Type | LCD |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| GPS | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | HSPA+ |
| UMTS | |
| DC-HSPA+ | |
| LTE Advanced | |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported | WCDMA |
| SKU | 6G8U7PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 2.4000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.490m |
| Shipping Length | 0.310m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





