- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP PB 440 G9 I5-1235U 8GB-DDR4X1 256GB 14" HD LTE IR FP W10P-W11DG
(6G8U5PA)
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.38 kg |
| Height | 19.90 mm |
| Width | 321.9 mm |
| Depth | 213.9 mm |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1) |
Processor
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1235U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Miracast Technology |
| GLONASS | |
| Beidou | |
| Anti-glare Screen | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| EU RoHS | |
| RoHS | |
| EU WEEE | |
| Energy Star | Yes |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 6G8U5PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | ProBook 440 14 inch G9 Notebook PC |
| Product Line | ProBook |
| Product Series | 440 G9 |
| Brand Name | HP |
Memory
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | HD |
| Touchscreen | No |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Type | LCD |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| GPS | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | HSPA+ |
| UMTS | |
| LTE Advanced | |
| DC-HSPA+ | |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported | WCDMA |
| SKU | 6G8U5PA |
| Barcode # | 196548914739 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 2.4000kg |
| Shipping Width | 0.310m |
| Shipping Height | 0.490m |
| Shipping Length | 0.070m |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





