Don't pay: $1,734.50
$1,121.00
SAVE $613.50 (35%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP PB 450 G9 I5-1235U 8GB-DDR4X1 256GB 15.6" HD LTE IR FP W10P-W11DG
(6G8Y8PA)
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.74 kg |
| Height | 19.90 mm |
| Width | 359.4 mm |
| Depth | 233.9 mm |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1) |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
Processor
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1235U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Miracast Technology |
| Beidou | |
| Anti-glare Screen | |
| GLONASS | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| EU WEEE | |
| WEEE | |
| RoHS | |
| Energy Star | Yes |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 6G8Y8PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | ProBook 450 15.6 inch G9 Notebook PC |
| Product Line | ProBook |
| Product Series | 450 G9 |
| Brand Name | HP |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Screen Mode | HD |
| Touchscreen | No |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Memory
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| GPS | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE Advanced |
| HSPA+ | |
| DC-HSPA+ | |
| UMTS | |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported | WCDMA |
| SKU | 6G8Y8PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 2.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





