Don't pay: $1,845.00
$1,214.00
SAVE $631.00 (34%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP PB 450 G9 I7-1255U 8GB-DDR4X1 256GB 15.6" HD IR FP W10P-W11DG
(6G915PA)
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.74 kg |
| Height | 19.90 mm |
| Width | 359.4 mm |
| Depth | 233.9 mm |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1) |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 6G915PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | ProBook 450 15.6 inch G9 Notebook PC |
| Product Line | ProBook |
| Product Series | 450 G9 |
| Brand Name | HP |
Processor
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1255U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Screen Mode | HD |
| Touchscreen | No |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Memory
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Miracast Technology | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS | |
| EU WEEE | |
| EU RoHS | |
| Energy Star | Yes |
| SKU | 6G915PA |
| Barcode # | 196548915224 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.310m |
| Shipping Height | 0.520m |
| Shipping Length | 0.070m |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





