- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Inspire limitless learning with the HP ProBook x360 11 G6 Education Edition that easily flips and folds to suit all the ways students like to learn, in and out of class. Exclusive HP software tools make it just as easy for IT to secure and manage.
(1F4W2PA)
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
Memory
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
Operating System
| Operating System | Windows 10 Pro Education |
| Operating System Platform | Windows |
Software
| Operating System | Windows 10 Pro Education |
| Operating System Platform | Windows |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 29.5 cm (11.6") |
| Screen Mode | HD |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Type | LCD |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.44 kg |
| Height | 21.08 mm |
| Width | 299.7 mm |
| Depth | 223.5 mm |
| Product Color | Chalkboard Gray |
Processor
| Processor Speed | 1 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-10110Y |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4 GHz |
| Processor Generation | 10th Gen |
General Information
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer Part Number | 1F4W2PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | ProBook x360 11 G6 EE Notebook PC |
| Product Line | ProBook x360 |
| Product Series | 11 G6 EE |
| Brand Name | HP |
| SKU | 1F4W2PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.4000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4E4PT
$2,937.00 $3,584.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M7PT
$2,767.00 $3,298.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91





