Don't pay: $1,463.64
$1,189.00
SAVE $274.64 (19%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP ProBook 430 G8 Laptop, Silver, Intel Core i5-1135G7, 8GB RAM (1/2), 256GB PCIe NVMe SSD, 13.3 inch HD, Iris Xe Graphics, GbE, WiFi 6, BT 5, HD Cam, 45Wh Batt, 1.28kg, Win10 Pro, Backlit, 1 Year Onsite Warranty From HP
(365G5PA)
Technical Details
| Model | HP Probook 430 |
|---|---|
| Platform | Laptop |
| Classification | Business |
| Operating System | Genuine Windows 10 Pro 64 Bit |
| Processor | Intel Core i5-1135G7 |
| Memory (Installed / Max) | 8GB / 64GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Speed | 3200MHz |
| Memory Interface | SODIMM |
| Memory Slots (Used / Total) | 1 / 2 |
| Screen Size (Inches) | 13.3 |
| Max Resolution (H x V Pixels) | 1366 x 768 |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 256 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Audio | Dual stereo speakers, dual array microphone |
| Webcam | 720p HD privacy camera |
| Wireless | Intel AX201 Wi-Fi 6 (2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5 combo, non-vPro |
| Keyboard | Spill-resistant, full-size, backlit keyboard |
| Pointing Device | Clickpad with multi-touch gesture support |
| Unit Colour | Pike silver aluminum |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 45 Wh Li-ion |
| Powered | HP Smart 65 W External AC power adapter |
| Weight (Kg) | 1.28 |
| Warranty | 1-1-1 |
| SKU | 365G5PA |
| Barcode # | 195697830655 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4E4PT
$2,937.00 $3,584.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M7PT
$2,767.00 $3,298.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91





