- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP PROBOOK 645 G4
AMD R7-2700U PRO 8GB DDR4-2400 512GB PCIE-SSD 14 INCH FHD SCREEN
WEBCAM WL-AC BT-4.2 BACKLITE-KB 3-CELL BATT
WINDOWS 10 PRO 1/1/1 YEAR WARRANTY
HP HP ProBook 645 G4, 14" FHD LED, Ryzen 7 Pro, 8GB, 512GB SSD, WIN10P, 1YR WTY
The flexible PC for demanding business
The all new modern ultra-slim design of the HP ProBook 645 delivers efficiently powerful performance, enterprise-grade security and manageability and flexible configuration options.
Modern design, efficient performance, enterprise security and manageability, plus flexibility all come standard on the HP ProBook 645.
Updated ultra-slim design
The precision-crafted ultra-slim chassis in a modern natural silver finish is designed to pass MIL-STD 810G testing and supports several HP docking options for gradual transitions to modern docking solutions.
Efficient performance
Take on your work with an efficiently powerful, highly secure, and reliable AMD Ryzen™ PRO processor with Radeon™ Vega graphics designed for a highly responsive experience that helps secure your data, device, and identity.
Built on a secure foundation
Protect your PC against the evolving malware threats of the future, with self-healing, hardware-enforced, and manageable security solutions from HP. From the BIOS to the browser HP Sure Start Gen4 and HP Sure Click help secure your PC.
1- Not all features are available in all editions or versions of Windows. Systems may require upgraded and/or separately purchased hardware, drivers and/or software to take full advantage of Windows functionality. Windows 10 is automatically updated, which is always enabled. ISP fees may apply and additional requirements may apply over time for updates. See http://www.windows.com.
2- MIL STD 810G testing is pending and is not intended to demonstrate fitness for U.S. Department of Defense contract requirements or for military use. Test results are not a guarantee of future performance under these test conditions. Accidental damage requires an optional HP Accidental Damage Protection Care Pack.
3- Sold separately or as an optional feature.
4- Multi-core is designed to improve performance of certain software products. Not all customers or software applications will necessarily benefit from use of this technology. Performance and clock frequency will vary depending on application workload and your hardware and software configurations. AMD’s numbering is not a measurement of clock speed.
5- HP Sure Start Gen4 is available on HP ProBook products equipped with Intel® or AMD 8th generation processors.
6- HP Sure Click is available on select HP platforms and supports Microsoft® Internet Explorer, Google Chrome, and Chromium™. Supported attachments include Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint) and PDF files in read only mode. Check http://h20195.www2.hp.com/v2/GetDocument.aspx?docname=4AA7-0922ENW for all compatible platforms as they become available.
7- HP Privacy Camera only available on non-touch screens equipped with HD camera and must be installed at the factory.
9- HP Manageability Integration Kit can be downloaded from http://www.hp.com/go/clientmanagement.
(5DL73PA)
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam | Yes |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Operating System
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 10.25 Hours |
| Number of Batteries | 1 |
Physical Characteristics
| Width | 340 mm |
| Depth | 240 mm |
| Product Color | Natural Silver |
Memory
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.1 Type-C (charging) |
Processor
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Model | 2700U |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| EU WEEE | |
| RoHS |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Vega Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 5DL73PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | ProBook 645 G4 Notebook PC |
| Product Line | ProBook |
| Product Series | 645 G4 |
| Brand Name | HP |
| SKU | 5DL73PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4E4PT
$2,937.00 $3,584.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M7PT
$2,767.00 $3,298.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91





