- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
PROBOOK 440 G7 I5-10210U 8GB DDR4-2666 256GB PCIe-NVMe 14 INCH FHD SCREEN WIFI-6 BT-5.0 BL-KBD 3-CELL BATT WINDOWS 10 PRO 1/1/1 YEAR WARRANTY
(9UP98PA)
Specifications
| Battery | HP Long Life 3-cell, 45 Wh Li-ion |
| Camera | 720p HD Camera + IR Camera |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Chipset | Chipset is integrated with processor |
| Dimensions | 32.42 x 23.77 x 1.8 cm |
| Display | 14" diagonal FHD IPS anti-glare WLED-backlit, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| Extra | |
| Graphics | Intel® UHD Graphics 620 |
| LAN | Realtek 10/100/1000 GbE NIC |
| Memory | 8 GB DDR4-2666 SDRAM (1 x 8 GB) |
| Optical Drive | |
| OS | Windows 10 Pro 64 |
| Ports | 1 USB 3.1 Type-C™ Gen 1 (Power delivery, DisplayPort™); 2 USB 3.1 Gen 1; 1 HDMI 1.4b; 1 RJ-45; 1 headphone/microphone combo; 1 AC power; 1 USB 2.0 (powered port) |
| Processor | Intel® Core™ i5-10210U processor with Intel® UHD Graphics 620 (1.6 GHz base frequency, up to 4.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) |
| Product Family | HP |
| Screen Size | 14" diagonal FHD IPS anti-glare WLED-backlit, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| Storage Capacity | 256 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Storage Type | 256 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Touch | No |
| Warranty | 1 year standard parts, labor and on-site limited warranty (1-1-1), depending on country (upgrades available). 1 year limited warranty on primary battery. |
| Warranty Upgrade Options | |
| Weight | Starting at 1.6 kg (non-touch) |
| Wireless | Intel® AX201 Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo, non-vPro™ |
| SKU | 9UP98PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 2.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.480m |
| Shipping Cubic | 0.002400000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





