Don't pay: $2,810.00
$2,414.00
SAVE $396.00 (14%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- HP 3A6F7AA Z40c G3 39.7" WUHD IPS Curved Monitor
- Panel Size: 39.7"
- Panel Type: IPS
- Curvature: 2500R
- Resolution: WUHD (5120x2160)
- Aspect Ratio: 21:9
- Refresh Rate: 60Hz
- Response Time: 15ms GTG (w/ overdrive)
- Brightness: 300 cd/m2
- Contrast Ratio: 1000:1
- Displayable Colours: 10-bit
- Speakers: 2x 5W
- I/O: 4x USB-A, 2x Thunderbolt 3 USB-C, RJ-45, DisplayPort 1.4, HDMI 2.0
- Ergonomics: Tilt/Swivel/Height Adjustable
- VESA Support: 100x100mm
- Anti-Glare
- Integrated Mic
(3A6F7AA)
Audio
| Speakers | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Built-in Devices
| Microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| USB Type-C | Yes |
Technical Information
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Pixel Pitch | 0.18 mm |
| Response Time | 14 ms GTG |
| Features | OnScreen Control |
| Zoom | |
| sRGB | |
| Security Lock-ready | |
| Picture by Picture | |
| Noise Reduction | |
| Wide Viewing Angle | |
| Eye-Care | |
| Anti-glare | |
| Low Blue Light | |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Viewable Screen Size | 100.8 cm (39.7") |
| Screen Mode | 5K2K WUHD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 134 kHz |
| Curved Screen | Yes |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 29 Hz to 71 Hz |
| Screen Size Class | 1016 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Height | |
| Swivel |
Video
| Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 5120 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 98% DCI-P3 |
| 100% sRGB |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 3A6F7AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | Z40c G3 |
| Product Name | Z40c G3 Widescreen LCD Monitor |
| Product Series | Z |
| Brand Name | HP |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 14.30 kg |
| Height | 447.1 mm |
| Width | 947.4 mm |
| Depth | 142 mm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 644.80 mm |
| Width with Stand | 947.40 mm |
| Depth with Stand | 292.50 mm |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | E-standby |
| TCO Certified | |
| China Energy Label (CEL) | |
| CECP | |
| CEL G1 | |
| WEEE | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| SKU | 3A6F7AA |
| Barcode # | 195908200444 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 9.9900kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





