- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Jabra BIZ Wired Over-the-head Stereo Headset - Binaural - Supra-aural - 32 Ohm - 70 Hz to 16 kHz - 235 cm Cable - Noise Cancelling, Uni-directional Microphone - Noise Canceling - USB Type C Engineered to be the affordable contact center headset Breath resistant microphone with noise cancelation Durable reinforced cord and programmable buttons for USB variant 20% lighter than competitors with padded ear cushions and 360° flexible spin boom arm All day wearing comfort
(2399-823-189)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type C |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Uni-directional | |
| Microphone Design | Boom |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Name | BIZ 2300 Headset |
| Product Line | BIZ |
| Product Series | 2300 |
| Brand Name | Jabra |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 68 g |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 6.7 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Depth | 18.3 cm |
Technical Information
| Cable Length | 235 cm |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Minimum Frequency Response | 70 Hz |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| SKU | 2399-823-189 |
| Barcode # | 5706991021592 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 0.1800kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





