- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

(7599-838-109)
Microphone
| Microphone Design | Boom |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 177 g |
| Form Factor | Circumaural |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 7599-838-109 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 75 |
| Product Name | EVOLVE 75 Headset UC Stereo |
| Product Line | EVOLVE |
| Brand Name | Jabra |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 4 cm |
Technical Information
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Operating Distance | 3048 cm |
| Noise Canceling | Yes |
| SKU | 7599-838-109 |
| Barcode # | 0706487017622 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.003542000m3 |
Manufacturer Warranty: 2-year warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





