- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Jabra Evolve 65 SE Link380a UC Mono Stand
(6593-833-499)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type A |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
Miscellaneous
| Application/Usage | Voice Call |
| Music |
Technical Information
| Sound Mode | Mono |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Busylight |
| USB Charging | |
| Rechargeable Battery | |
| Fast Charging | |
| Voice Guidance | |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.0 |
| Wireless Operating Distance | 3000 cm |
| Bluetooth Profiles | A2DP |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 79 g |
| Colour | Black |
| Height | 5.3 cm |
| Width | 18.1 cm |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 6593-833-499 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Name | Evolve 65 Headset |
| Product Line | Evolve 65 |
| Brand Name | Jabra |
| SKU | 6593-833-499 |
| Barcode # | 5706991026405 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





