- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO M14 14" FHD (16:9), TILT, 2xUSB-C, 3YR (USB C ONLY-POWER ADAPTER IS NOT PROVIDED)

(61DDUAR6AU)
Audio
| Speakers | No |
Built-in Devices
| Webcam | No |
Power Description
| Operating Power Consumption | 7.50 W |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | No |
| Wireless LAN | No |
Video
| Brightness | 300 cd/m² |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Contrast Ratio | 700:1 |
| Color Gamut | 72% |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.16 mm |
| Response Time | 6 ms |
| Viewable Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 355.60 mm |
Physical Characteristics
| Colour | Black |
| Weight with Stand (Approximate) | 570 g |
| Height with Stand | 209.03 mm |
| Width with Stand | 323.37 mm |
| Depth with Stand | 96.54 mm |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB Ports | 2 |
| DisplayPort | No |
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 61DDUAR6AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | M14 |
| Product Name | ThinkVision M14 14-inch FHD LED Backlit LCD Monitor |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 61DDUAR6AU |
| Barcode # | 193386077480 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 1.6000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.400m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





