- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO P27H-20 27" WLED IPS, QHD (16:9), AG, DP+HDMI+USB-C, TILT/SWIV/H-ADJ, 3YR
Overview
Workplaces are transforming, and businesses need to keep up with the evolving expectations. Millennials and Gen Z are hyperaware of the quality and user experience they want from their work monitors. The ThinkVision P27h-20, engineered for tech-savvy professionals, fits the bill perfectly. QHD resolution on this crisp display augments creativity and enables enhanced detailing. It delivers a premium, functional, and ergonomic experience with a stunning 27-inch, 4-side NearEdgeless In-Plane Switching panel. Thanks to its anti-glare screen, this monitor is ideal for contemporary open offices. Designed to cater to your work style, you can easily connect to peripherals through the P27h’s versatile connectivity ports, for a holistic experience. Moreover, this monitor’s factory-calibrated colour accuracy with average Delta E<2, 99% sRGB, 99% BT.709, and multiple colour spaces offer excellent color performance. Integrated with Smart Power, the monitor offers a fully-functional USB Type-C one cable solution with the capability to deliver up to 90W power, and an Ethernet signal.
(61E9GAR6AU)
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Power Description
| Operating Power Consumption | 150 W |
| Energy Efficiency Class (till 28th February 2021) | A |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 61E9GAR6AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | P27h-20 |
| Product Name | ThinkVision P27h-20 27-inch 16:9 QHD Monitor with USB Type-C |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 4 ms Extreme Mode |
| Features | Anti-glare |
| Eye-Care | |
| Cable Lock Slot | |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Stand Adjustments | Swivel |
| Height | |
| Pivot | |
| Tilt |
Video
| Brightness | 350 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| 85% DCI-P3 | |
| 99% BT.709 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.87 kg |
| Height | 353.8 mm |
| Width | 613.8 mm |
| Depth | 46.9 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.35 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 441.50 mm |
| Width with Stand | 613.80 mm |
| Depth with Stand | 208 mm |
| SKU | 61E9GAR6AU |
| Barcode # | 193638970828 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 9.5500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





