- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO T32H-20 31.5" WLED IPD, QHD (16:9), ANTI-GLARE, DP+HDMI+USBC, TILT/SWIV/H-ADJ, 3YR
Overview
Do more than just optimise your productivity with the ThinkVision T32h-20 monitor. Get an enhanced view of, and easily navigate through, documents, spreadsheets, or designs on this sleek display that complements your modern workspace. Its vast 31.5-inch screen with QHD resolution delivers more screen real estate with higher clarity than FHD, making data-intensive work, number crunching, and content editing a breeze. The one-cable solution USB Type-C, HDMI, and DP ports provide multiple interface options. Integrated with Smart Power, the USB Type-C also doubles up as a charger for dynamic consumption and intelligent power management.
(61F1GAR2AU)
Audio
| Speakers | No |
Network & Communication
| Bluetooth | No |
| Wireless LAN | No |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | No |
| Webcam | No |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 4 ms Extreme Mode |
| Features | Cable Management |
| Eye-Care | |
| sRGB | |
| Anti-glare | |
| SmartPower | |
| MultiScreen | |
| Ergonomic Design | |
| Cable Lock Slot | |
| Intelligent Power Manager (IPM) System | |
| Viewable Screen Size | 80 cm (31.5") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Stand Included | Yes |
| Curved Screen | No |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 812.80 mm |
| Stand Adjustments | Height |
| Pivot | |
| Swivel | |
| Tilt |
Video
| Brightness | 350 cd/m² |
| Colour Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 99% sRGB |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 61F1GAR2AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | T32h-20 |
| Product Name | ThinkVision T32h-20 32-inch 16:9 QHD Monitor with USB Type-C |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Upstream Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Downstream Ports | 4 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.78 kg |
| Colour | Raven Black |
| Height | 426 mm |
| Width | 714.6 mm |
| Depth | 51 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 9.85 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 604.40 mm |
| Width with Stand | 714.60 mm |
| Depth with Stand | 235 mm |
| SKU | 61F1GAR2AU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 13.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





