- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO T32P-20 31.5" WLED IPS, UHD (16:9), ANTI-GLARE, DP+HDMI+USBC, TILT/SWIV/H-ADJ, 3YR
Overview
Unbox unbeatable visual delight and envision better on the 4K UHD resolution of the ThinkVision T32p-20. The In-Plane Switching panel and ultra-thin bezels of this 31.5-inch monitor, along with an sRGB colour gamut, offer wider screen real estate for data-intensive work or designing. TÜV Rheinland Eye Comfort certification ensures eye strain and fatigue are reduced and you are at your productive best. Its ergonomic stand allows you to tilt and lift the monitor based on your convenience, while a phone holder and cable management minimise desk clutter. The USB Type-C one-cable solution coupled with the Smart Power function allows faster data transfer, intelligently detects overall power consumption, and dynamically manages power delivery to each device.
(61F2GAR2AU)
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
Warranty
| Limited Warranty | 36 Month |
Video
| Brightness | 350 cd/m² |
| Colour Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 99% sRGB |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 61F2GAR2AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | T32p-20 |
| Product Name | ThinkVision T32p-20 Monitor |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.18 mm |
| Response Time | 4 ms GTG (Extreme Mode) |
| Features | Eye Comfort Technology |
| Security Lock | |
| Anti-glare | |
| Cable Management | |
| sRGB | |
| Viewable Screen Size | 80 cm (31.5") |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 812.80 mm |
| Stand Adjustments | Height |
| Swivel | |
| Pivot | |
| Tilt |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| China Energy Efficiency Standard Tier 1 | |
| EU RoHS | |
| EPEAT Gold | |
| TCO 8.0 | |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| TCO Certified Edge Displays 2.0 | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.78 kg |
| Height | 426 mm |
| Width | 714.6 mm |
| Depth | 51 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 9.85 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 604.40 mm |
| Width with Stand | 714.60 mm |
| Depth with Stand | 235 mm |
| SKU | 61F2GAR2AU |
| Barcode # | 193638980117 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 9.8500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





