- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO T34W 34" WLED WQHD VA (21:9), ANTI-GLARE, DP+HDMI+USBC,TILT/SWIV/H-ADJ, 3YR
Overview
Make multitasking a breeze on the ThinkVision T34w-20, which is designed keeping workforce productivity in mind. This 34-inch WQHD resolution display allows you to conveniently carry out everyday tasks like number crunching and working on spreadsheets with ease. Browse or work on multiple applications at once without missing a detail thanks to its 21:9 industry-leading 1500R curved panel. The T34w’s USB Type-C one-cable solution, a space-saving and cable management feature, optimises your desk space and minimises clutter, enabling efficient working. While its Smart Power function checks on the power consumption of your connected devices, the TÜV Rheinland Eye Comfort certification reduces eye fatigue for you to achieve maximum productivity.
(61F3GAR1AU)
Audio
| Speakers | No |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | No |
| Wireless LAN | No |
Power Description
| Operating Power Consumption | 140 W |
| Energy Efficiency Class (till 28th February 2021) | B |
Video
| Brightness | 350 cd/m² |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Color Gamut | 99% sRGB |
Technical Information
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Pixel Pitch | 0.23 mm |
| Response Time | 4 ms GTG (Extreme Mode) |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Viewable Screen Size | 86.4 cm (34") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Curved Screen | Yes |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 863.60 mm |
| Stand Adjustments | Swivel |
| Height | |
| Tilt |
Physical Characteristics
| Colour | Raven Black |
| Weight with Stand (Approximate) | 9.91 kg |
| Height with Stand | 597.40 mm |
| Width with Stand | 808.60 mm |
| Depth with Stand | 24 mm |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | T34w-20 |
| Product Name | ThinkVision T34w-20 34-inch Curved 21:9 Monitor with USB Type-C |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA | No |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Upstream Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Downstream Ports | 4 |
| SKU | 61F3GAR1AU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 13.8500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





