- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
THINKVISION S27E-20 27IN FHD(16:9) TILT IN(VGA+HDMI) OUT(AUDIO) CABLES(HDMI+VGA) 3YR
(62AFKAR2AU)
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge Displays 2.0 |
| TCO Certified | Yes |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 4 ms |
| Features | Anti-glare |
| Eye-Care | |
| Cable Lock Slot | |
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.60 kg |
| Colour | Black |
| Height | 367.7 mm |
| Width | 612.5 mm |
| Depth | 43.2 mm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 72% NTSC |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 62AFKAR2AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | S27e-20 |
| Product Name | ThinkVision S27e-20 - 27 Inch FHD Monitor |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 62AFKAR2AU |
| Barcode # | 195235830628 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 7.6000kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.720m |
| Shipping Length | 0.460m |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





