Don't pay: $1,635.45
$1,214.00
SAVE $421.45 (26%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO T14 G2 I5-1135G7, 14" FHD, 256GB, 8GB, WIFI + BT, W10P/W11P
(20W000QEAU)
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Physical Characteristics
| Height | 17.90 mm |
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
Warranty
| Additional Warranty Information | 3 Year Onsite |
| Limited Warranty | 3 Year |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
Miscellaneous
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Processor
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Generation | 11th Gen |
Software
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
Memory
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 20W000QEAU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 20W000QEAU |
| Product Name | ThinkPad T14 Gen 2 20W000QEAU Notebook |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | T14 Gen 2 |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 20W000QEAU |
| Barcode # | 196379108925 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.450m |
| Shipping Length | 0.310m |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





