Don't pay: $2,571.82
$1,897.00
SAVE $674.82 (26%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

LENOVO T14 G3 I5-1235U, 14" WUXGA IPS, 256GB , 16GB, W10P/W11P
(21AH007BAU)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Additional Warranty Information |
|
Technical Information
| Release Month | May |
| Release Year | 2022 |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
Miscellaneous
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Memory
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 40 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.32 kg |
| Height | 17.90 mm |
| Width | 317.7 mm |
| Depth | 226.9 mm |
| Product Color | Thunder Black |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Near Field Communication | No |
| Wimax | No |
Processor
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1235U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 21AH007BAU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 21AH007BAU |
| Product Name | ThinkPad T14 Gen 3 (Intel) 21AH007BAU |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | T14 Gen 3 |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 21AH007BAU |
| Barcode # | 196380847271 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





