Don't pay: $2,244.55
$1,326.00
SAVE $918.55 (41%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO T14 G3 R5 6650, 14" WUXGA, 512GB , 16GB, IR CAM, W10P/W11P
(21CF003KAU)
Battery Information
| Number of Cells | 4-cell |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Memory
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 48 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 660M |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x USB 4.0 Type-C"with PD & DP (Thunderbolt) |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.39 kg |
| Height | 17.90 mm |
| Width | 226.9 mm |
| Depth | 317.7 mm |
| Product Color | Black |
Processor
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Model | 6650U |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 21CF003KAU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 21CF003KAU |
| Product Name | ThinkPad T14 Gen 3 21CF003KAU Notebook |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | T14 Gen 3 |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 21CF003KAU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 1.3200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





