- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Lenovo ThinkVision P24h-2L Monitor - Panel Size: 23.8" - Panel Type: IPS - Resolution: QHD 2560x1440 - Aspect Ratio: 16:9 - Refresh Rate: 60Hz - Response Time: 4ms Extreme, 6ms Normal - Brightness: 300 nits - Contrast Ratio: 1000:1 - Colours: 99% sRGB, 83% DCI-P3, 16.7 Million - Speakers: 2x 1W - I/O: HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, DisplayPort 1.2 Out, 3.5mm Out, USB-C 3.2 Gen1, 4x USB 3.2 Gen1, RJ45 - Ergonomics: Tilt, Swivel, Height, Pivot - VESA: 100x100mm - 62B2GAR1AU
(62B2GAR1AU)
Built-in Devices
| Webcam | No |
Power Description
| Operating Power Consumption | 132 W |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| TCO Certified Edge Displays 2.0 | |
| TCO Certified | Yes |
Video
| Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 99% BT.709 |
| 99% sRGB | |
| 83% DCI-P3 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Features | MultiScreen |
| SmartPower | |
| Cable Management | |
| Low Blue Light | |
| Cable Lock Slot | |
| Eyesafe Certified | |
| Eye-Care | |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Swivel | |
| Tilt | |
| Height |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 62B2GAR1AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | P24h-2L |
| Product Name | ThinkVision P24h-2L 23.8" QHD Natural Low Blue Light Monitor |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.10 kg |
| Height | 325.7 mm |
| Width | 539.8 mm |
| Depth | 46.6 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.39 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height with Stand | 570 mm |
| Width with Stand | 539.80 mm |
| Depth with Stand | 205 mm |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| SKU | 62B2GAR1AU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 7.9000kg |
Manufacturer Warranty : 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





