- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Lenovo ThinkVision T24h-20 Monitor - Panel Size: 23.8" - Panel Type: IPS - Resolution: QHD 2560x1440 - Aspect Ratio: 16:9 - Refresh Rate: 60Hz - Response Time: 6ms (Normal), 4ms (Extreme) - Brightness: 300 cd/m2 - Contrast Ratio: 1000:1 - Colours: 99% sRGB, 16.7 Million - I/O: HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, 4x USB 3.1 Gen1, 1x USB-C 3.1 Gen1, 3.5mm Out - Ergonomics: Tilt, Swivel, Height, Pivot - VESA Support: 100x100mm - 61F0GAR1AU
(61F0GAR1AU)
Audio
| Speakers | No |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge Displays 2.0 |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Video
| Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 99% sRGB |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 4 ms Extreme Mode |
| Features | Anti-glare |
| NearEdgeless | |
| Cable Lock Slot | |
| Eye Care Technology | |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
| Stand Adjustments | Swivel |
| Tilt | |
| Pivot | |
| Height |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 61F0GAR1AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | T24h-20 |
| Product Name | ThinkVision T24h-20 60.45cms (23.8) WLED QHD Type-C Monitor |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.85 kg |
| Colour | Black |
| Height | 325.1 mm |
| Width | 541 mm |
| Depth | 45.7 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.18 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height with Stand | 419.10 mm |
| Width with Stand | 541.02 mm |
| Depth with Stand | 204.98 mm |
| SKU | 61F0GAR1AU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 7.8500kg |
Manufacturer Warranty : 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





