- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Lenovo ThinkVision T24m-20 23.8" Full HD IPS Monitor
The Lenovo ThinkVision T24m-20 is a 23.8-inch monitor built for professional office environments.
Its IPS display and wide ergonomic adjustability support comfortable, all-day productivity.
Key Features
- IPS panel for accurate colours and wide viewing angles
- USB-C connectivity for modern office setups
- Comprehensive ergonomic adjustments
- Designed for business and professional use
Technical Specifications
- Display Size: 23.8"
- Panel Type: IPS
- Resolution: 1920 × 1080 (Full HD)
- Refresh Rate: 60Hz
- Response Time: 4ms (Extreme) / 6ms (Normal)
- Brightness / Contrast: 250 nits, 1000:1
(62CDGAR6AU)
Audio
| Speakers | No |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 62CDGAR6AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | T24m-20 |
| Product Name | ThinkVision T24m-20 23.8inch Monitor |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 4 ms Extreme Mode |
| Features | SmartPower |
| Low Blue Light | |
| Cable Management | |
| Anti-glare | |
| Flicker-free | |
| Cable Lock Slot | |
| Eyesafe Certified | |
| Eye-Care | |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Curved Screen | No |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Swivel | |
| Tilt | |
| Height |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Gold |
| TCO 8.0 | |
| RoHS | |
| TCO Certified Edge Displays 2.0 | |
| China Energy Efficiency Standard Tier 1 | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.64 kg |
| Colour | Raven Black |
| Height | 325.9 mm |
| Width | 539.8 mm |
| Depth | 44.5 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.10 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 417.07 mm |
| Width with Stand | 539.75 mm |
| Depth with Stand | 205.49 mm |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | No |
| VGA | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | Yes |
| Thunderbolt | No |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Mini DisplayPort | No |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 4 |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| SKU | 62CDGAR6AU |
| Barcode # | 195713896764 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 7.8000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





