- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(61FCMAR6AU)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Network & Communication
| Bluetooth | No |
| Wireless LAN | No |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
Power Description
| Operating Power Consumption | 44 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Energy Consumption per Year | 35.7 kWh |
| Energy Efficiency Class (till 28th February 2021) | A+ |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 4 ms Extreme Mode |
| Features | On-screen Display (OSD) |
| Privacy Technology | |
| Eye-Care | |
| VoIP Controls | |
| Cable Lock Slot | |
| Anti-glare | |
| Cable Management | |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Height | |
| Tilt | |
| Swivel |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 61FCMAR6AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | T24v-20 |
| Product Name | ThinkVision T24v-20 23.8-inch Full HD LED Backlit LCD Monitor |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 2 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Displays 8.0 |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| TCO Certified Edge Displays 2.0 | |
| RoHS | |
| EU RoHS | |
| EPEAT Silver | |
| China Energy Efficiency Standard Tier 1 | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.48 kg |
| Colour | Raven Black |
| Height | 344.3 mm |
| Width | 539.8 mm |
| Depth | 48.4 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 5.94 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 584 mm |
| Width with Stand | 539.80 mm |
| Depth with Stand | 205 mm |
| SKU | 61FCMAR6AU |
| Barcode # | 194632370140 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 7.8000kg |
| Shipping Width | 0.420m |
| Shipping Height | 0.190m |
| Shipping Length | 0.640m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





