- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(62A9GAR1AU)
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | No |
| Wireless LAN | No |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
Video
| Brightness | 350 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 99% sRGB |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.23 mm |
| Response Time | 4 ms Extreme Mode |
| Features | Anti-glare |
| SmartPower | |
| Cable Management | |
| Eye-Care | |
| Smart Sensor | |
| Security Lock | |
| Low Blue Light | |
| Cable Lock Slot | |
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Pivot | |
| Swivel | |
| Height |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 62A9GAR1AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | T27hv-20 |
| Product Name | ThinkVision T27hv-20 Widescreen LCD Monitor |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 4 |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.85 kg |
| Colour | Raven Black |
| Height | 412.6 mm |
| Width | 613.6 mm |
| Depth | 45.5 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.35 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 608.60 mm |
| Width with Stand | 613.60 mm |
| Depth with Stand | 208 mm |
| SKU | 62A9GAR1AU |
| Barcode # | 195235002315 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 7.3500kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





