- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech G703 HERO LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse - HERO 16K Optical Sensor - LIGHTSPEED Pro-Grade Wireless Technology (USB Adapter) - PowerPlay Compatible - Up to 16,000 DPI - LightSync RGB Lighting - USB Report Rate: 1000Hz (1ms) - Wireless Report Rate: 1000Hz (1ms) - 6 Programmable Buttons - Dual-Injected Rubber Side Grips - Up to 35 Hours Battery Life with Default Lighting (60 with No Lighting) - WeighT: 95g (Optional Additional 10g Weight) - 910-005642 - 2 Years Limited Warranty
Logitech G703 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse with HERO 16K Sensor
(910-005642)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS |
General Information
| Product Type | Gaming Mouse |
| Manufacturer Part Number | 910-005642 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | G703 |
| Product Name | G703 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse |
| Product Line | LIGHTSPEED |
| Brand Name | Logitech |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 95 g |
| Height | 43 mm |
| Width | 68 mm |
| Depth | 124 mm |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 16000 |
| SKU | 910-005642 |
| Barcode # | 97855147950 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.2200kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.175m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





