- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech G915 LIGHTSPEED Wireless RGB Mechanical Gaming Keyboard - GL Tactile Switches - Pro-Grade 1ms LIGHTSPEED Wireless & Bluetooth Technology - Up to 30 Hours Battery Life (100% Brightness) - Max Charge in Approx 3 Hours - Low Profile Design - Ultra Thin (22mm Total Height) - LIGHTSYNC RGB Per-Key Lighting - 5-Dedicated G-Keys - Full-Sized Gaming Keyboard - Dedicated Media Keys (with Edgeless Volume Wheel) - 1.8 Metre Cable - Aluminium Alloy Top Plate - 920-009226 - 2 Years Limited Warranty
Logitech G915 LIGHTSPEED Wireless RGB Mechanical Gaming Keyboard - GL Tactile
(920-009226)
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.02 kg |
| Keyboard/Keypad Height | 22 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 150 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 475 mm |
| Product Color | Black |
Keyboard/Keypad
| Hot Keys | Skip |
| Play/Pause | |
| Volume Control | |
| G-Key | |
| Mute | |
| Localization | English |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/Wi-Fi |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
General Information
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Manufacturer Part Number | 920-009226 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | G915 |
| Product Name | G915 Lightspeed Wireless RGB Mechanical Gaming Keyboard |
| Brand Name | Logitech |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Mac OS |
| iOS | |
| PC | |
| Windows | |
| Chrome OS | |
| Android | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS |
| SKU | 920-009226 |
| Barcode # | 97855149114 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 1.6500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.510m |
| Shipping Cubic | 0.002550000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





